A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Kypr - Průvodce

Lidové umění Svátky a festivaly

Lidové umění

Co přivézt jako dárek

Ostrov Kypr stejně jako většina středomořských zemí poskytuje svým návštěvníkům výběr z široké nabídky kožených a keramických výrobků, nástěnných koberců či stříbrných předmětů. Rozhodně nic nezkazíte tím, když pro Vaše milé přivezete z tohoto ostrova víno, místní sýr nebo olivy.

Kyperská hudba

Kypřané hudbou žijí, používají mnoho hudebních nástrojů, nejraději však svůj hlas. Nejznámějším hudebním nástrojem je Bouzouki, něco na způsob. Bouzoki se používá jako hlavní nástroj ve tradičním hudebním stylu „rembetika“, něco na způsob blues. Tento styl je hodně ovlivněn arabsko-perskou hudbou z 19. století. Rembetika přišla na Kypr z Řecka v 30.letech 20.století.. Současná hudební scéna se skládá ze starého a nového, z tradičního a moderního stylu. Mladí kyperští Řekové poslouchají jak rembetiku nebo demotic (lidová hudba), tak řeckou rokovou hudbu.

Lidové umění

Na Kypru se dochovalo velké množství případů lidového umění. Patří mezi ně výroba keramiky nebo tkaní krajek. Nejznámější krajkou je proslulá krajka z Lefkary v jižní části Troodoského pohoří. Dalším dalším artiklem lidového umění na ostrově jsou kyperské proutěné košíky a koše. Vysoké kvality dosahují ručně vyráběné výrobky z kovů, převážně ze stříbra a mědi. Kapitolou samu pro sebe jsou keramické výrobky. Džbány „pitharia“, používaných k dekoraci uvnitř domu, tak jako květináče, nebo dekorativní nádoby do zahrady. Původně se pitharia užívala k uskladnění vody, oleje a vína. Ve vesničce Kornos mezi Lemesosem a Larnakou naleznete komunitu sdružující umělce, kteří se věnují vyrábění keramiky. Oblastí s velkým množstvím keramiky je oblast Paphosu. Většina obchodů s ručně vyrobeným zbožím a většina zpracovatelských dílniček patří do spolku Cyprus Handicraft Service – CHS.

Kyperský tanec

Uvádí se, že kořeny kyperského tance jsou kdesy u starodávného šamanského tance. Některé prvky tance však pocházejí z Řecka a mohou se lišit region od regionu. Mnoho druhů tanců, mezi nimi i syrtos, se tančí v kruhu. Jeden z dodnes známých lidových tanců, který se tančí v kruhu – „syrtos“ má znázorňovat starověkou řeckou vázu. Dalším známým tancem jsou „zeimbekikos a tsiftiteli“. Většinu tradičních tanců můžete dnes už vidět jen na festivalech a speciálních představeních. Nejznámějším z těchto tanců, je „kartzilamas“. V restauracích je oblíbeným tancem „datsia“, kdy tanečník balancuje s tácem plnými sklenicemi plnými vína .
Tradiční tance na Severu jsou velmi podobné, téměř totožné s tanci na jihu. Jenom nesou jiný název. Kartzilamas je na severu karsilama. Tsifteteli je ciftetelli. Většina dobrých restaurací nabízí ukázku tradičního tance a to jak na jižním pobřeží, tak v turecké části.

Náboženství

Ostrov Kypr se nachází na křižovatce kultur, histori i náboženství. Není proto divu, že právě tudy šly dějiny a snimi se měnilo i náboženské vyznání obyvatel tohoto ostrova. V součastnosti 78 % obyvatel na Kypru jsou ortodoxní kyperští Řekové, 18 % muslimové, zbytek jsou Arméňané, Maronité, křesťané a ostatní náboženské skupiny. Díky politickému rozdělení ostrova žijí muslimové většinou na severu země, Maronité mají své centrum ve vesnici Kormakitis.Řecký ortodoxní církev má blízko k ruskému ortodoxnímu církvi. Samostatnou kapitolu tvoří tzv. Maronité, kteří jsou příslušníky maronitské křesťanské církve, která je nazvaná podle jejího zakladatele Marona. První zmínky o tomto učení máme už v 5. století v Sýrii, a to z ddůvodu rozkolu mezi východními křesťany. Maronité žijí převážně v Sýrii, Libanonu a Egyptě.

Náboženství na Kypru hraje stále velmi důležitou roli v životech obyvatel. Je zcela běžné vychovávat děti ve víře k Bohu. Nedělní odpoledne tráví Kypřané návštěvou kostela nebo kláštera. Byzantské kostely v pohoří Troodos jsou přeplněny poutníky z celého Kypru.
Kyperští Turci jsou muslimové. Nejsou však tak ortodoxní jako jejich příbuzní na pevnině.

Arcibiskup prezidentem

Arcibiskup Makarios III - 13. srpna 1913 se narodil v malé vesničce Pano Panagia Arcibiskup Makarios III.. Vystudoval na Kypru, Univerzitu navštěvoval v Athénách. Studia ukončil na teologické fakultě v Bostonu.V roce 1946 se stal biskupem v Kitionu a v roce 1950 byl jmenován arcibiskupem. Svým způsobem života byl u lidí velice oblíbený – vždy je povzbuzovat k životní síle. Zanedlouho začal působit nejen v náboženské oblasti, ale i v oblasti politické.

V roce 1950 byl Brity odsouzen za kolaboraci a podporování terorismu v akcích organizace National Organisation for The Cypriot Struggle, pod vedením generála Georgiose Grivase. Krátce na to odešel do exilu na Seychely. V roce 1959 se vrací na Kypr. Začíná opět působit v politice. Účastní se několika jednání s Brity, a uzavírá s nimi dohodu o nezávislosti Kypru. 13. prosince 1959 je zvolen prvním prezidentem nezávislé Kyperské republiky.
Umírá 3. srpna 1977. Jeho ostatky jsou uloženy nedaleko kláštera v Kykkosu. Je považován za nejlepšího prezidenta a politika v historii Kypru.

Svátky a festivaly

Veřejné svátky: 1.1. Nový rok
6.1. Epiphany Den
Každý rok jiný den - Zelené pondělí (50 dní před Velikonocemi)
25.3. Řecký národní den
1.4. Řecko-kyperský národní den
Každý rok jiný den - Velký pátek
Každý rok jiný den - Velikonoční pondělí
1.5. Svátek práce
Každý rok jiný den - Pentecost Kataklysmos (Festival of the Flood)
15.8. Assumption
1.10 Den nezávislosti Kypru
28.10 Řecký národní den (Ochi Day)
24.12. Štědrý den
25.12. 1. svátek vánoční
26.12. 2. svátek vánoční

Největší význam mají na Kypru církvení svátky Velikonoce, Svatodušní svátky. Vánoce tak velkou roli nemají. Svátky se slaví velkým množstvím jídla, hudbou a tancem.

Důležitou rodinnou událostí je na Kypru svatba, která se téměř vždy koná v kostele. Na vesnici se svatby účastní celá vesnice. Není výjimkou, že na svatbě se sejde sto a více hostů.

Leden, únor, březen Spidernet Paphos – 3. března, běžecký maraton
Evropský Limassol Festival – od listopadu do dubna, různé druhy kulturních akcí v různých městech
Kulturní zima v Agia Napa – tradiční řecké tance, řecká a kyperská hudba

Květen, červen, červenec Květinový festival - v Larnace, Paphosu, Limassolu a Germasogeiaze
Jahodový festival – ve vesnici Deryneia
Kataklysmos – 24. června, unikátní kyperská oslava
Shaekspeare Festival – 20. – 22. června, slavnost pořádaná pod širým nebem
Day of Music – den hudby oslavován ve všech městech
Ancient Greek Drama Festival – červen, divadelní festival v divadle v Kourionu

Srpen, září, říjen Limassol Wine Festival – 1. – 8. září, festival vína v zahradách Municipal Gardens v Limassolu, tradiční jídlo, hudba, tanec a samozřejmě víno
Paphos Aphrodite Festival – 6. – 8. září
Cyprus International Festival – ve všech městech, divadlo, tanec, hudba a různé akce všeho druhu
„Afamia“ Grape Festival – 5. – 6. října , vinobraní

Listopad, prosinec 4th Kolossi half Marathon – maraton konaný 2. prosince
Cultural Winter at Ayja Napa – prosinec 6, 12, 13, 20, 27
Annual Christmas Concert – 25. prosince v Paphosu

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
Další informace
REKLAMA