A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Kypr - Protaras - Průvodce

Menší letovisko Protaras ležící asi 6 km od Agia Napy v oblasti Famagusta je známo jako oblast větrných mlýnů, ovocných zahrad a pláží.

Právě v Protarasu se nachází snad nejkrásnější pláž ostrova, zlatá pláž Fig Tree Bay. Kromě stejnojmenného zálivu v jejím okolí naleznete i další romantické zálivy představující oázu klidu. I přesto ale Protaras nezapomíná žít, neboť turistům jsou k dispozici vodní atrakce, restaurace, obchody, bary, diskotéky ale i půjčovny aut pro výlety.
Z aktivit je možno hrát plážový volejbal, potápět se, věnovat se windsurfingu, jachtingu, ale i létání na padácích.

Zajímavosti

Okolí Protarasu je viděníhodnou oblastí především díky tisícům větrných mlýnů, jež zde stojí, a díky malebným ostrůvkům, jež oblasti dodávají na půvabu. Při procházkách jsou zde k vidění nejen řady ovocných sadů a množství modravých rybníků, ale pobřeží Protarasu je bohaté i na skalní paláce a mořské jeskyně.

Při návštěvě Limassolu se možná stanete účastníky festivalů vína nebo karnelavů, jež se zde pořádají. V Limasollu doslova žije také pobřeží - pláž Lady´s Mile Beach je dlouhá 7 km a lemovaná několika hospůdkami, pláž Govenor´s Beach je pokryta tmavým pískem, na pláž Kourion Beach jezdí místní autobusy , pláž Avdimou Beach je divoká písčitá pláž s čistou vodou.

Populární turisticé místo je Pissouri Bay, jež zahrnuje několik restaurací a kaváren. Přímo v Limassolu se nachází vodní park Wet a Wild, plný skluzavek, vodních atrakcí a tobogánů.

Limassol je střediskem, které nabízí řadu viděníhodných památek - starověké naleziště Kourion či Amathous, amfiteátr v Episkopi, hrad Kolossi, muzea lidového umění nebo byzantského umění, ale pro procházky také veřejné parky nebo zoologickou zahradu. Na druhé straně mu je pro moderní desing budov bank a zahraničních společností někdy přezdíváno „Malá Paříž“.
Nejvýznamnějším turistickým místem je však v byzantském stylu vybudovaný hrad Limassol, v jehož prostorách se nachází Středověké muzeum s expozicí středověkých předmětů, zbraní, oděvů nebo turecké keramiky.

Kourion

Jedním z nejzajímavějších míst na celém ostrově Kypr je starodávné město Kourion, které bylo založeno již v 16. století před Kristem. Dnes lze v Kourionu spatřit mnoho archeologických vykopávek a nalezišť, které zbyly z kdysi nejvýznamnějšího místa na Kypru. Vše umocňuje i výborná poloha u moře s nádherným výhledem na obzor. Vstupné do areálu, kde lze i v klidu zaparkovat auto činí 1 kyperskou libru.

Po příjezdu na parkoviště na vás jako první památka čeká Eustoliův komplex, což byl bývalý soukromý palác, který se stal místem oddychu. Později k paláci přibyly i římské lázně. Z celého komplexu dnes můžete obdivovat podlahové mozaiky s různými motivy. Stavba je dnes zakryta jednou mohutnou střechu, která chrání památky před silným slunečným zářením a občasnými přeháňky v zimním období.

Další zajímavostí Kourionu je divadlo vzdálené jen několik metrů do Eustoliova komplexu, jež bylo postaveno z vápencových kvádrů na konci 2. století před Kristem. Poloha hlediště je umístěna s výhledem na moře, což pro většinu návštěvníků divadla musel být krásný zážitek. Bohužel v pozdější dobách ve 3. století po Kristu bylo divadlo přestavěno k využívání štvaní zvěře a jiným zápasům.
Na poměrně veliké ploše zde najdete mnoho památek.

Mezi další zajímavosti patří zřícenina raně křesťanské baziliky z 5. století po Kristu, která se vyznačuje tím, že střechu nesly čtyři sloupy. Stejně tak je zajímavý bývalý dům gladiátorů, na jehož podlaze se dochovala mozaika s motivem gladiátorů, kteří bojovali v amfiteátru. Koho historie neosloví, ten si může prohlédnout technické řešení vytápění podlahy v budovách, které sloužily jako lázně.

Chrám Apollona Hylata

Ačkoliv následující stavby jsou součástí města Kourion, přesto jsem je oddělil jako samostatný celek, jelikož leží zhruba 3 km východně od hlavního areálu Kourion, kam je nutné se dopravit. Po dvou kilometrech jízdy vpravo od hlavní silnice můžete navštívit stadion, který byl vybudován ve 2. století po Kristu. O jeden kilometr dál se pak nachází areál včetně Apollónova chrámu.

Konstrukce stadiónu u které ho se nachází i parkoviště je ve tvaru písmene U s délkou závodní plochy 186 metrů, díky čemuž byl určen zejména pro běh. Bohužel se toho moc nedochovalo a dnes místo velkého hlediště se sedmi řadami kamenných sedadel najdete jen pouhé ruiny, což si uvědomují i památkáři, díky čemuž se žádné vstupné na stadion neplatí.

Od stadionu můžete k Apollónově svatyni pokračovat buď pěšky po pěkné pěší stezce, nebo se dopravním prostředkem převézt pouhý jeden kilometr. Chrám Apollona Hylata pochází z 8. století před Kristem. Apollón byl na Kypru uctíván jako ochránce lesů, neboli Hylates. Vstupné do areálu je zdarma.

Kolossi

Devět kilometrů západně od Limassolu leží pevnost Kolossi. Název pevnost je v tomto případě trochu nadnesené, ale na kyperské poměry lze opravdu hovořit o pevnosti, která byla postavena v roce 1210. Jen o několik roků dříve v roce 1191 se na místě, kde se později hrad postavil setkal anglický král Richard Lví srdce s vládce Amathuntu Izákem Komnenem. Zanedlouho nato toto území dobyl. Během své dlouhé historie byla pevnost Kolossi využívaná velitelstvím rytířů johanitského řádu.

Po pádu posledního křižáckého hradu ve Svaté zemi se řád usídlil na Kypru do doby, než našel se své nové útočiště na ostrově Rhodos. Zajímavý je vstup do pevnosti, jelikož jdete přes malý padací most, čímž nabudete dojmu že se vchází do velkého hradu. Po schodech lze vystoupat až na střechu s vyhlídkou do okolí. Vstupné do pevnosti Kolossi je 1 kyperská libra. V mém případě pokladník mávnul rukou, tudíž jsem nic neplatil.

Zdroj: VTT (cíl: http://www.vtt.cz/)

Východ slunce Protaras (nahrál: Michal Červinka)
Východ slunce Protaras
Protaras po východu slunce (nahrál: Michal Červinka)
Protaras po východu slunce
Ráno u pláží v Protarasu (nahrál: Michal Červinka)
Ráno u pláží v Protarasu
Procházka po hlavní třídě v Protarasu  (nahrál: Michal Červinka)
Procházka po hlavní třídě v Protarasu
Kostelík nad Protarasem (nahrál: Michal Červinka)
Kostelík nad Protarasem
Agia Napa (nahrál: alena)
Agia Napa
bazen hotelu CHristofinia (nahrál: alena)
bazen hotelu CHristofinia
príroda na Kypru (nahrál: alena)
príroda na Kypru
Agia napa (nahrál: alena)
Agia napa
cestou na pláž (nahrál: alena)
cestou na pláž
 (nahrál: alena)
bazen hotelu CHristofinia (nahrál: alena)
bazen hotelu CHristofinia
Nissi Bay (nahrál: alena)
Nissi Bay
na pláž (nahrál: alena)
na pláž
hotel CHristofinia (nahrál: alena)
hotel CHristofinia
 (nahrál: alena)
na prochazce (nahrál: alena)
na prochazce
příroda na Kypru (nahrál: alena)
příroda na Kypru
aguapark (nahrál: alena)
aguapark
aguapark (nahrál: alena)
aguapark
aguapark (nahrál: alena)
aguapark
aguapark (nahrál: alena)
aguapark
aguapark (nahrál: alena)
aguapark
aguapark (nahrál: alena)
aguapark
aguapark (nahrál: alena)
aguapark
u bazénu (nahrál: alena)
u bazénu
v bazeně (nahrál: alena)
v bazeně
pohled na pláž (nahrál: alena)
pohled na pláž
v přístavu (nahrál: alena)
v přístavu
ve městě (nahrál: alena)
ve městě
 (nahrál: alena)
 (nahrál: alena)
 (nahrál: alena)
 (nahrál: alena)
 (nahrál: alena)

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA