A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Kypr - Cestopisy

Šestý den na Kypru - Výlet do pohoří Troodos

V neděli vyrážíme na výlet do pohoří Troodos, kde prvně navštívíme dědinu Omodos, kde ochutnáváme místní alkoholické nápoje, pak pokračujeme k hrobce prvního kyperského prezidenta Makaria III. Odsud ke klášteru Kykkos a zároveň si ho i projdeme. Nádherný a bohatý klášter. No a pak přes pohoří Troodos do vesničky Lania a zpět do Paphosu. Ještě před večeří valíme do přístavu, vlastně ještě kus za něj, lovit západ slunce.

**NEDĚLE 28. ČERVENCE**

**Výlet do pohoří Troodos a klášter Kykkos**

Klasicky vstáváme a snídáme a na 8:15 hodin se chystáme před hotel, čekat na autobus na náš výlet. Autobus přijíždí včas a po nástupu už najíždíme na dálnici směr Limasol, kde máme nabírat poslední cestující a naši delegátku/průvodkyni Elen. Cesta pro zbytek výpravy trvá asi 45 minut a po jejich nástupu jsme kompletní a můžeme pokračovat do pohoří Troodos.
Krásné křivolaké silničky nedovolují autobusu jet více než padesátikilometrovou rychlostí, proto nejvíce času zabírá cesta. První naše zastávka je v příjemné horské vesničce Omodos. Paní Elen nás na parkovišti směřuje na toalety a pak do vesničky. Je to velice příjemná horská vesnička, tak jak je známe i z jiných států. Prvně se dostáváme k malé prodejničce, kde dostáváme ochutnat různé oříšky v polevách, jsou nám zde nabízeny i jiné různé pochutiny. Protože tudyma půjdeme i nazpátek, necháváme nákup na později. Odsud pokračujeme na náves a ke klášteru Sv. Kříže – Stavros. Vzhledem k tomu, že je zde zrovna bohoslužba, tak se odebíráme prvně ke starému lisu, který si prohlédneme a zase krásnými uličkami zpět ke klášteru. Poté si prohlédneme krásný kostel s výkladem paní Elen a už na to důležité, a to je ochutnávka místních tekutých produktů. K dispozici bylo 6 druhů vín a místní pálenky Zivania. Dostáváme decentně ochutnávat, asi tak třetinku panáka. Ze všech těch vín nám chutnal nejvíce místní MUŠKÁT, potom Commandaria. Pak dostáváme ochutnat pálenku Zivania. Moc nás nezaujala, jenomže najednou nebylo nikoho, kdo by nám dal do druhé nohy, a tak se flašky ujímá jeden z Pražáků. A už to jede, do plného panáka a prý ještě jednou a ještě jednou. Chudák obsluha k nám přibíhá, upozorňuje na videokontrol a marně se snaží Pražáka připravit o flašu Zivanie se zoufalým SORRY, SORRY. Nakonec se zadaří, ale já raději žádám o Commandariu na spravení chuti. Pak si kupujeme jednu flašku Muškátu s sebou – 0,7 litru za 11,00 €. Pak si jdeme sednou ven a protože je ještě chvilka času, dávám si SKETO, což je kyperská káva bez cukru. Byl výborná. Pokračujeme zpět k autobusu a v krámku nakupujeme karobový prášek, karobový cukr, mandle v karobové polevě, no a ty různé oříšky v různých polevách. Dojdeme na parkovišti a jak se všichni sejdeme opouštíme Omodos.
Z Omodosu pokračujeme dále ke klášteru Kykkos. Projíždíme nádherným pohořím Troodosu s rozmanitou flórou. Než dojedeme na Kykkos, zastavíme se na jedné z vyhlídek a nakukujeme i do okupované části Kypru, ale jen nakukujeme, protože jsme si nevzali dalekohled a na tak daleko určitě nevidíme. Když dojedeme ke klášteru, pokračujeme ještě kousek dál na další parkoviště, kde je socha prvního kyperského prezidenta Makaria III. v nadživotní velikosti. Z parkoviště pokračujeme pěšky k hrobce, která je krášlena obrazy svatých zdobených 14 karátovým zlatem. Hrobka je navíc střežena vojáky – četnou stráží. Od hrobky jdeme zase zpátky k autobusu a sjíždíme ke klášteru. Dostáváme instrukce, kde se po prohlídce sejdeme a vcházíme dovnitř. Někteří si musí půjčit a oblíct fialové hopsafraky na vstup do kláštera. Elen nám podává výklad k historii, k obrazům, k ikonostasu, ukazuje nám kopii Madony a i zdřevěnělou a zčernalou ruku hanobitele. Po prohlídce kláštera jdeme hledat restauraci a dáváme si něco na oběd. Květa si dává mussaku, která opět za moc nestojí, já si dávám jehněčí „povlaky“ ale tolik kostí v tom být nemuselo. Nejlepší snad bylo to pivo. Po obědě se scházíme u autobusu a jedeme dál, dál po pohoří Troodos.
Zase jedna příjemná vyhlídka, kde je vidět pomalu až Limasol a rozsáhlé pohoří Troodos a už valíme do Lanie, kde na nás opět čeká ochutnávka nápojů. Lania je malá příjemná vesnička, kde jsou domy vyzdobeny na fasádě obrazy původních obyvatel a případně i řemesly, která se v tom či onom domku provozovala. Po procházce dědinou dorazíme do místní taverny.

Hned po vstupu dostáváme panáka Commandarie a „Yamás“ – připíjíme si na zdraví. Pak ještě Zivania, a ta nám nechutná ani tady. Takže kupujeme Commandariu - dvě sedmičkové flašky v dárkovém balení za 19,00 €, nechávám mu 20,00 €. Krátké občerstvení a hrneme se opět do autobusu a navracíme se zpátky na základnu. Během cesty se dozvídáme, proč nejsou v moři ryby, proč vody netečou do moře a že všechny řeky končí v přehradách. Když nás autobus vysadí na hotelu, uložíme si věci a rychle do přístavu, kam valíme sledovat západ slunce. To zapadá mezi 19:45 – 20:00 hodinou. Natáčíme a fotíme, a pak honem na autobus do hotelu a na večeři. Jako na potvoru ten autobus nejede a nejede, a tak asi 20 minut čekáme, než je přistaven a honem papat, už máme hlad. Pak spát, protože nás ráno čeká vstávání a výlet jeepem.

**NÁRODNÍ PARK TROODOS**

Pohoří Troodos je chráněným národním parkem, táhne se v délce zhruba 120 kilometrů napříč jihozápadní částí Kypru a má rozlohu 9.337 hektarů. Je nejvyšším pohořím ostrova, sopečný masív se tyčí do výšky necelých 2.000 metrů nad mořem. Nejvyšší vrchol Olympos dosahuje 1.952 m n.m. a je z něho vidět na severní i jižní pobřeží ostrova. Nejnižším místem je Moni Forest - 700 m. n. m. Nejvyšší vrchol ostrova je oploceným britským vojenským prostorem, focení je zde zakázané.
Stinná údolí a majestátní vrcholy pohoří troodos skýtaly před dávnými časy útočiště lidem toužícím po tichu a klidu, mniši zde hledali místa, kde by byli blíže k Bohu a dál od pozemských pokušení.
Na svazích této nejvyšší hory v zimním období funguje lyžařský areál, a tak při troše štěstí na příznivé počasí lze v únoru dopoledne lyžovat a odpoledne svlažit své tělo ve vlnách Středozemního moře.
Pohoří je pokryto borovicemi a je křižováno tisícem horských silniček a cest. V letním období je pohoří jediným místem vyprahlého ostrova, kde najdete potoky plné vody, vodopády a svěží zelené stromy. Je zde přes 770 druhů rostlin, které vytváří pestrou botanickou zahradu ostrova a více než polovina ze 140 druhů endemických rostlin na Kypru.. Pod nejvyšším vrcholem pohoří najdete i horské středisko Troodos – místo s obchody, hotýlky a kempem. Z horského střediska se lze vydat značenými stezkami i do údolí. Většina z nich vede podél potoků, které i v tak teplých měsících jakými jsou srpen nebo září disponují spoustou vody – dávají tak příležitost svlažit nohy ve vodopádech nebo tůních. Stezky obvykle procházejí malými horskými vesničkami s typickou středomořskou architekturou úzkých uliček a pravoslavnými kostelíky a kde obyvatelé vyrábějí sladkosti z ořechů a ovoce nasáklých v hroznové šťávě (soujouko), ale také vítečné víno a kozí sýr halloumi. Místem, kde můžeme obdivovat pohostinnost místních lidí může být například vesnička Pedoulas v krásném třešňovém údolí Marathasa.
Ke zlatým hřebům pohoří Troodos patří mnoho malovaných kostelů, z nichž některé pocházejí z byzantské éry. Deset z těchto odlehlých církevních staveb bylo zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO. Ve vesnicích v oblasti Commandaria vzniká již od 12. století slavné kyperské desertní víno. Opravdovými skvosty pohoří Troodos jsou vodopády skryté v bujné zeleni, která je ve východním středomoří vzácná.

**TROODOS SE ROZDĚLUJE NA TYTO OBLASTI:**

Troodos Central

Centrální oblasti dominuje hora Olympos, okolo které jsou vybudovány turistická stanoviště. Od začátku ledna do konce března můžete na hoře Olympos lyžovat. Pro turistiku je nejlepším obdobím jaro a léto. Hlavním turistickým centrem oblasti je vesnice Pano Platres.

Marathasa Valley

Údolí Marathasa je známé proto, že zde vyvěrají teplé prameny. Údolím protéká řeka Setrahos a vtéká do zátoky Morfou. Nejvíc na vás údolí zapůsobí, pokud jím budete projíždět od severu. Obzvláště na konci cesty, kdy se před vámi vynoří krásné obrazy horských vesniček.

Údolí Solea - The Solea Valley

Údolím Solea protéká řeka Karyiotis, která je lemována spoustou restaurací a tábořišť. V hlavní vesnici Kakopetria naleznete banku, benzínovou stanici, ubytovací a restaurační zařízení. V překladu znamená název vesnice kaki petra – „zlý kámen“. Legenda vypráví, že žulové kameny přinášely vesničanům štěstí. Jednoho dne, možná v průběhu zemětřesení, se však jeden balvan utrhl a zavalil šťastný pár mladých lidí. Od té doby se vesnice jmenuje Kakopetria.

Stezky v národním parku Troodos

Stezka Atlanti Trail - 9 km dlouhá příjemná nenáročná procházka. Po prvních třech kilometrech se nachází na pramen pitné vody. Tato stezka je jako stvořená pro příjemnou nenáročnou procházku.

Stezka Artemis – vede přímo na vrchol hory Olympos a je dlouhá 7 km. Stezka je nově opravená a cesta na vrchol bude trvat zhruba dvě a půl až tři a půl hodiny Kromě příjemné vůně gigantických borovic, naučných popisků stromů a keřů čekají návštěvníky krásné výhledy na celý Kypr.

Stezka z Psilo Dendro do Pouziaris - začíná na křižovatce u silnic do Platres a do lesa Mesa Potamos. Stezky a trasy lze různě kombinovat a zvolit tak délku a náročnost trasy.

Stezka Persephone Trail - nejméně náročná stezka. Vede přes borovicový les, je tři kilometry dlouhá a cesta zabere asi 45 minut. Cílem stezky je překrásná vyhlídka, ze které lze pozorovat vesnici Pano Amiantos a velké těžební lomy azbestu.

Stezka Caledonia Trail - začíná asi kilometr od hlavní silnice, kousek od Presidential Cottage. Cesta se line podél břehů řeky Kryos Potamo, je dlouhá 2 km a končí v místě nazvaném Caledonia Falls. Zpět se lze vrátit stejnou cestou nebo si předem domluvit, taxík z vesnice Platres.

Kaledonia Falls – Kal Kaledonia Falls – Kaledonský vodopád

Kaledonský vodopád leží v národním parku Troodos nedaleko Platres. V Platres také začíná cesta k vodopádu. Cesta je poměrně dobře značena dřevěnými ukazateli. Většinou vede lesem a celkem je dlouhá jen asi 3 km. Cestou se několikrát překračuje říčku Kryos Potamos, ale jinak je velice dobře schůdná a není potřeba mít kvalitní obuv.

Cedrové údolí

Turisty sem láká na více než 200 tisíc cedrů krátkolistých (Cedrus brevifolia). Je to cedr endemický, takže se vyskytuje pouze zde, v tomto jediném údolí. Je příbuzný cedru libanonskému, má výrazně tmavozelené jehlice a větve vyrůstají symetricky kolmo na kmen.
Výlet si naplánujte na celý den – silnice zde jsou klikaté, a tak nelze jet rychleji než 50km/hod.
Cedrové údolí leží v pohoří Troodos a potěší obdivovatele přírodních krás svou nedotčeností. Nachází se totiž v hůře dostupné krajině a cesta k němu není úplně jednoduchá. Nepotkáte zde tedy davy turistů, jako na jiných, snáze dostupných místech, zato může uvidět řadu divokých zvířat. Jejich nejvýznamnějším zdejším zástupcem je muflon.
K údolí se lze dostat buď po nezpevněné cestě od vesnice Pano Panagia, nebo od Kykkosu (také nezpevněná cesta). Cedry rostoucí v údolí – a jsou jich tu opravdu stovky – nepatří k běžně rozšířenému druhu (libanonský cedr), ale jde o původní kyperský druh cedru (Cedrus brevifolia).

**OMODOS**

Vesnice Omodos je hlavním centrem výroby vína. Leží ve výšce 731 metrů n.m. a žije zde 325 obyvatel. Kolem dokola pokrývají hřebeny kopců vinice a mezi nimi se krčí tradiční kamenné domky. Neobvyklé je, že vesnička Omodos byla vystavěna kolem byzantského kláštera Moni Timiou Stavrou (klášter Svatého kříže), který byl vybudován okolo roku 1150 a v 19. století byl renovován. Dnes v klášteře naleznete restaurace, obchůdky se suvenýry a s vínem. Nedaleko odtud stojí klášter ze 13. století Trooditissa. Byl vystavěn u jeskyně, ve které byla objevena překrásná magická ikona. Ikonu střežili do konce života dva poustevníci.

**HROBKA PRESIDENTA MAKARIA III.**

Za návštěvu určitě stojí hrobka arcibiskupa Makaria III., která je umístěna asi 2 kilometry od Kykkosu na kopci Throni a u které se střídají čestné vojenské stráže. Cesta je lemována mozaikami svatých umístěných v kamenných nikách, zdobených 14 karátovým zlatem. Výhled do okolní přírody je úchvatný.
Arcibiskup Makarios III - se narodil 13. srpna 1913 v malé vesničce Pano Panagia. Vystudoval na Kypru, univerzitu navštěvoval v Athénách. Studia ukončil na teologické fakultě v Bostonu. V roce 1946 se stal biskupem v Kitionu a v roce 1950 byl jmenován arcibiskupem. Svým způsobem života byl u lidí velice oblíbený – vždy je povzbuzovat k životní síle. Zanedlouho začal působit nejen v náboženské oblasti, ale i v oblasti politické a 13. prosince 1959 je zvolen prvním prezidentem nezávislé Kyperské republiky. Umírá 3. srpna 1977. Je považován za nejlepšího prezidenta a politika v historii Kypru.

**KYKKOS**

Nejbohatší a nejznámější kyperská náboženská skupina má sídlo v klášteru - The Panagia of Kykkos Monastery ve vesničce Kykkos. Klášter Kykkos je nejrozsáhlejší, nejimpozantnější a nejbohatší ze všech klášterů na Kypru. Byl vybudován uprostřed působivých hor a lesů, daleko od lidských sídel. Zakladatel kláštera byl Isaiah, který žil v 11. století poblíž kláštera v malé jeskyni. Legenda říká, že jednoho dne při lovu potkal Isaiaha byzantský administrátor Kypru Manouil Voutomytis. Isaiah ale odmítl s Voutomytisem mluvit, což administrátora velmi rozzlobilo. Později postihla Nikósii epidemie a Voutomytis onemocněl. Vzpomněl si na poutníka Isaiaha a dal pro něj poslat se slovy odpuštění. Dal Isaiahovi poslední šanci pod podmínkou, že ho uzdraví. Mezi tím přišel k Isaiahovi Bůh a poradil mu, že Voutomytis musí dát na Kypr přinést obrázek Svaté panenky Marie z Konstantinopole. Ikona byla namalována apoštolem Lukášem. Obrázek byl na Kypr dovezen s požehnáním Alexiose I. Komninose, byzantského panovníka v Konstantinopoli. Panovník byl poté uzdraven. Od té doby je obrázek ochraňován v muzeu Kykkoského kláštera.
Další zajímavostí Kykkosu je Byzantské muzeum, jehož sbírka byzantských předmětů je opravdovým pokladem. Prohlídka muzea může zabrat i několik hodin.
Hlavní křídlo kláštera tvoří mnišské cely. Rotunda má potemnělou místnost, kde jsou uloženy nejvzácnější exponáty - staré nádherné ikony. Klášterní muzeum pečuje o drahocenné poklady – zlaté a stříbrné liturgické náčiní, posvátné knihy, ale také o krásné a vzácné ikony. Nejvzácnějším skvostem je ikona Nejmilostivější Panny Marie s dítětem ze 12. století, kterou údajně namaloval svatý Lukáš a která prý umí přivolat déšť. Dnes se staví na vrcholu kopce Throni za Makariovou hrobkou nová kaple Panny Marie. Na vrcholku kopce blízko kláštera se vyjímá nová zvonice v charakteristickém architektonickém stylu. Uvnitř kostela se nachází bohatě zdobený ikonostas s královskou bránou. Do katholikonu neboli klášterního kostela se vchází portálem zdobeným krásnými mozaikami, jimiž jsou vyzdobeny a křížové chodby podél hlavního nádvoří.
Podmínkou pro vstup jsou dlouhé kalhoty (nejméně ¾) u mužů, sukně u žen, u všech pak skrytá ramena. Jinak je nutno si zapůjčit od mnichů dlouhý fialový hábit.

CHIONISTRA - HORA OLYMPOS

Chionistra, tradiční název Olympu, znamená „Sněžná hora“. Svahy tohoto 1952 metrů n.m. vysokého štítu jsou porostlé borovicemi ve tvaru slunečníků, mezi nimiž sem tam rostou cedry a jalovce. Nejkrásnějším ročním obdobím je zde jaro, kdy zde kvete divoká flóra-. Za pěkného počasí je odsud vidět i turecké pobřeží. V zimě Olympos pokrývá až třímetrová vrstva sněhu, díky níž je oblíbeným cílem lyžařů. Sjezdovky na jižních úbočích Slunečného údolí jsou krátké a nenáročné, kdežto severní sjezdovky jsou mnohem delší a obtížnější. Krajinu zde protínají i dvě běžkařské trasy.

**LANIA**

Lania je tradiční horská vesnička, kterou proslavila výroba nejstaršího vína na světě – Commandarie. Zdejší starosta nechal, pro zkrášlení obce, na některé domy vymalovat výjevy z života konkrétních obyvatel, což je značně působivé a nádherné. Ve vesnici je možno ochutnat nejen místní nápoj Commandaria, ale i místní kořalku Zivania.

Materiály, ze kterých bylo čerpáno, byly především průvodce Kypr (IKAR), ORBION, Řecko-autem, informace z NETu, které se nám podařilo vypátrat, úržkovitě z nabídek cestovních kanceláří, různé letáky, brožury, tiskoviny (věšinou jsme je museli překládat), nafocené a přeložené informační tabule z destinací, materiál VTT z hotelu a samozřejmě výklady delegátek.

Doplňující video: http://youtu.be/sQWBz6DXAYA

další cestopisy
Fotoalba
Komentáře
1
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
Neregistrovaný uživatel
21.05.2017 15:17 91.225.86.***
Avakas 

Chěla bych se autora tohoto cestopisu na něco zeptat. Mohl byste poradit, budeme mít půjčené auto, osobák, kam je možné nejdál dojet, kde zaparkovat, když se chceme podívat do soutěsky Avakas. Dík za odpověď. Eva

Zpět na všechny diskuze